Only for Entertainment

କୁନି ଶିଶୁ କୃମି ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଥିଲେ, ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ !

3

ବେଳେବେଳେ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା । ୨ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ଶିଶୁଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ । କିନ୍ତୁ କଥା ନ କହିବା କାରଣରୁ କିଛି ନକରିପାରି ସେମାନେ କାନ୍ଦିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ବାପା ମା’ଙ୍କୁ ଶିଶୁର କେଉଁଠି ଅସୁବିଧା ରହିବା ତାହା ବୁଝିବା ପାଇଁ ହିଁ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ । ପେଟରେ କୃମି ହେବା ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଏକ ଗମ୍ଭୀର କାରଣ ହୋଇପାରେ । କୃମି ହେବା ଫଳରେ ପାଚନକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ଦେଖାଯାଏ । ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ହେବା ସହ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେହରେ ଲାଗିନଥାଏ । ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟା ବଡ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି ଦେଖାଯାଏ । ତେବେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅଛି ତ ସମାଧାନ ବି ଅଛି । ଶିଶୁମାନେ ଔଷଧ ଖାଇବା ପାଇଁ ନାକେଦମ୍ କରିଦିଅନ୍ତି ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଘରୋଇ କିମ୍ବା ଆୟୁର୍ବେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଉପାୟ ଆପଣାଇପାରିବେ ।

୧ . ଶୁଦ୍ଧ ମହୁ ସହ ଦହି ମିଶାଇ ୪ ରୁ ୫ ଦିନ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଖାଆନ୍ତୁ ।

୨ . ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ୍ ଗରମ ପାଣିରେ କଲରା ରସ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ ।

୩ . ଚାରି ପାଞ୍ଚଟି ତୁଳସୀପତ୍ରର ରସକୁ ଦିନରେ ଦୁଇଥର ଶିଶୁକୁ ସେବନ କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ।

୪ . ରସୁଅ ପେଷ୍ଟରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ଚଟଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଛୁଆକୁ ଦିନରେ ଦୁଇଥର ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ।

୫ . ବଡ ପିଲାଙ୍କୁ ସକାଳେ ଗାଜର ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ କୃମି ସମସ୍ୟା କମିଯିବ ।

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More